Notice: Use of undefined constant full - assumed 'full' in /home/u8277198/public_html/wp-content/plugins/rss-post-importer/app/classes/front/class-rss-pi-front.php on line 205
Close

destek@dobrum.com.tr . +902523130505

En çok elektronik atık üreten ülkeler açıklandı

Günümüzde her evde bir sürü teknolojik cihaz bulunuyor. Kimi cihazlar uzun süre çalışsa da kimi cihazlar; bir süre sonra kullanılamaz hale geliyor ve artık atık olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyada en çok elektronik atığı Çin üretse de; Statista tarafından sunulan kişi başına en çok elektronik atık üreten ülkelere; baktığımızda  ön sırada Norveç yer alıyor.

Elektronik atık bağışı ile eğitime destek olun!

En çok elektronik atık üreten ülkeler belli oldu

Elektronik cihazlar çevremizdeki dünyada giderek daha yaygın hale geldikçe, bu cihazların bir kez atıldıklarında ortaya çıktıkları atıklar da artmaktadır. Her yıl yaklaşık 53,6 milyon ton atık üretildiğini ve bazı ülkeler dışındaki ülkelerin bu atıklara diğerlerinden çok daha fazla payının olduğu ortaya çıktı.

Üretilen elektronik atık miktarı yaklaşık on yılda % 21 arttı. Küresel olarak en fazla elektronik atık üreten ülke; geçtiğimiz yıl yaklaşık 10,1 milyon ton üreten Çin’dir. Ancak bu rakam tek başına biraz aldatıcıdır çünkü Çin dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesidir.

https://shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/03/en-cok-elektronik-atik-ureten-ulkeler-aciklandi-1.jpeg

Çinliler yılda kişi başına yaklaşık 7,2 kilogram elektronik atık üretiyor. Grafikte kişi başına düşen elektronik atığa baktığımızda; bu, ortalama bir insanın yaklaşık 26 kilogram elektronik atık ürettiği Norveç gibi ülkelerden çok daha az.

Avrupa ve İskandinav ülkelerinin büyük çoğunluğu kişi başına 20 kilogramdan fazla atık üretiyor. Bu da bu atıkların üretilmesinde bu ülkelerin de büyük ölçüde payının olduğu anlamına geliyor.

The post En çok elektronik atık üreten ülkeler açıklandı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Source: shiftdelete.net
En çok elektronik atık üreten ülkeler açıklandı

0 Comments

Comments are closed

<<<<<< Uzaktan Destek Yazılımı >>>>>>
Translate »